To już IV sezon naszego wakacyjnego kina plenerowego Kino w bramie – Królewska 3

15-16 czerwca 2018 r. (piątek i sobota) o godz. 21.00 rusza w Lublinie już IV sezon naszego wakacyjnego kina plenerowego „Kino w bramie – Królewska 3”.

Już od czterech lat staramy się, aby kino było stałym wydarzeniem w programie kulturalnym Lublina. Naszym celem jest tworzenie miejsca spotkań, w którym cała rodzina w atrakcyjny sposób może wspólnie spędzać wolny czas. Ponadto chcemy promować polską kinematografię i zapomnianych przedwojennych aktorów. Byli oni nie tylko utalentowanymi artystami, ale często również osobami zasłużonymi dla kraju. Np. Aleksander Żabczyński – nazywany ówcześnie pierwszym amantem polskiego kina – był oficerem Wojska Polskiego, brał udział w kampanii wrześniowej i bitwie pod Monte Casino.  Szczególnie o takich ludziach i postawach chcemy przypominać w 100-rocznice odzyskania niepodległości przez Polskę.

Kino zlokalizowane jest w centrum Lublina – w podwórzu między kamienicami przy ulicy Królewskiej 3. Funkcjonuje w weekendy (piątek/sobota) od czerwca do sierpnia. Wstęp do niego jest całkowicie bezpłatny. Filmy wyświetlane są na dużym ekranie projekcyjnym, przy pomocy specjalistycznego sprzętu multimedialnego. Widzowie mają do dyspozycji wygodne leżaki oraz ciekawy repertuar filmowy:

– polskie filmy fabularne z l. 30 XX w. – wchodzące w skład zasobu Filmoteki Narodowej, z udziałem wybitnych aktorów wpisujących się w osiągnięcia kultury i kinematografii polskiej

– współczesne filmy fabularne – głównie dotyczące historii oraz filmy familijne.

REPERTUAR NA CZERWIEC 2018

15.06. (piątek): Niedorajda (komedia, 1937) 74 min.

16.06. (sobota): Maria Skłodowska-Curie (dramat biograficzny, 2017) 100 min.

22.06. (piątek): Manewry miłosne (komedia, 1935) 62 min.

23.06. (sobota): Gurgacz. Kapelan Niezłomnych (dramat biograficzny, 2018) 76 min.

29.06. (piątek): Dodek na froncie (komedia, 1936) 81 min.

30.06. (sobota): Zaćma (dramat biograficzny, 2016) 109 min.

Organizator: Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”
Partnerzy: Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”, Instytut Pamięci Narodowej, Filmoteka Narodowa. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Lublin.