Bieg Solidarności jest największą cykliczną imprezą biegową na Lubelszczyźnie. Organizowany jest nieprzerwanie od 1993 r., a jego początki sięgają Mitingów Lekkoatletycznych NSZZ ,,Solidarność” z lat 80 XX wieku. Bieg na stałe funkcjonuje w świadomości mieszkańców Lublina. Ma na celu upamiętnienie fali strajków lubelskich robotników z 1980 r. Bieg tradycyjnie odbywa się w pierwszą sobotę czerwca. Co roku bierze w nim udział kilka tysięcy zawodników oraz liczni kibice – rodzice, dziadkowie i przyjaciele biegaczy. Jest to bieg amatorski, a udział w nim jest całkowicie bezpłatny. Trasa biegu wytyczona jest głównymi ulicami Lublina. Bieg Solidarności składa się z dwóch części
Biegu ulicami miasta: skierowany jest do dzieci z klas 4-8 szkoły podstawowej, młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, osób dorosłych skierowany jest również do osób niepełnosprawnych, dystans 3 km.
Biegów dziecięcych: skierowany do przedszkolaków i dzieci ze szkół podstawowych z kl. I-III. Zawodnicy biegną w asyście rodziców, na dystansie 150-350 m. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują medale i atrakcyjne nagrody rzeczowe, a na zakończenie wszyscy zawodnicy obecni w strefie mety zawodnicy biorą udział w loterii cennych nagród.

 

Zadanie jest współfinansowane z budżetu Gminy Lublin Wydział Sportu i Turystyki 

 

 

Partnerem wydarzenia Lubelska Biegowa Triada Pamięci jest Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”. Program „Warto być Polakiem” podejmuje działania promujące walory województwa lubelskiego. Jego celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego.