W 35. rocznicę fali strajków robotników z Lubelszczyzny, nasza Fundacja wydała komiks historyczny propagujący wiedzę na temat tych ważnych wydarzeń dla Lubelszczyzny i Polski. Komiks był współfinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu ,,Patriotyzm Jutra”. Patronat merytoryczny sprawował nad nim oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział Lublin oraz NSZZ ,,Solidarność” Region Środkowo-Wschodni.

Komiks skierowany jest przede wszystkim do młodzieży. Młodzi ludzie są wymagającymi odbiorcami. Szukają interesujących środków przekazu, które poza zdobywaniem wiedzy, łączą się z przyjemnością i zabawą. Dlatego stwierdziliśmy, że komiks, składający się w dużej mierze z obrazków, będzie dla nich bardziej przystępny i ciekawszy niż książka. Jego fabuła skupia się na proteście zorganizowanym przez kolejarzy w lokomotywowni PKP.

„Katarzyna jest studentką dziennikarstwa, która na wakacyjne praktyki przyjeżdża do Kuriera Lubelskiego. Janek właśnie rozpoczyna pracę na kolei jako maszynista. Tych dwoje spotyka się w Lublinie w gorącym okresie lipca 1980 (…)”.

W wersji elektronicznej można go przeczytać w całości pod poniższym linkiem:
http://www.solidarnosc.org.pl/lublin/files/pages/file/Komiks%20-%20wersja%20do%20wydruku.pdf

Scenariusz: Sławomir Zajączkowski
Rysunki: Jakub Kijuc
Kolor: Jacek Hajnos
Korekta i redakcja: Maciej Czerniakowski
Konsultacja historyczna: dr Marcin Dąbrowski
Rok wydania: 2015