Boccia – rozpoczęliśmy bezpłatne zajęcia

W trosce o prawidłowy rozwój fizyczny dzieci  w wieku wczesnoszkolnym nasza Fundacja organizuje cykl bezpłatnych i systematycznych zajęć z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej. Zajęcia odbywać się będą od 19 września do 7 grudnia 2017 r. w ramach projektu „Boccia – atrakcyjną i skuteczną metodą zapobiegania wadom postawy”, współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystki z Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów. Ich uczestnikami są dzieci kl. II  i III Szkoły Podstawowej nr 14 w Lublinie. Szkoła ta posiada klasy integracyjne.

Boccia jest dyscypliną paraolimpijską, posiadającą walory rehabilitacyjno-sportowe. Jest doskonałą grą zarówno dla osób pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych, przez co pełni rolę gry integracyjnej. Polega na wrzuceniu na boisko białej bili, a w dalszej kolejności umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej liczby bil tego samego koloru. Boccia nie stawia uczestnikom żadnych ograniczeń wiekowych lub sprawnościowych i posiada nieskończenie wiele rozwiązań taktycznych. Można w nią grać niemal w każdych warunkach i z powodzeniem wykorzystać w zajęciach o charakterze rekreacyjnym czy sportowo-terapeutycznym. Jest najdynamiczniej rozwijającą się integracyjną formą zajęć ruchowych w kraju. Została zainicjowana na początku lat 80-tych, kiedy to stwierdzono, że istnieje duża liczba osób, które ze względu na swoje ograniczenia wynikające z niepełnosprawności, nie mogą brać udziału w większości dyscyplin sportowych. Pierwsze rozgrywki Bocci odbyły się na światowych igrzyskach niepełnosprawnych w Nowym Jorku w 1984 r. Od kilku lat jej rozwój jest koordynowany przez Polski Komitet Paraolimpijski. Obecnie Boccia uprawiana jest w ponad 50 krajach.

Cieszymy się, że nasza Fundacja może zaproponować uczniom bezpłatny dostęp do tych atrakcyjnych zajęć – mówi Marek Wątorski, prezes Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin”.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się tutaj.