4. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu już za nami – wyniki

Lekka mżawka, a później wspaniałe słońce w jesiennych barwach Ogrodu Saskiego, towarzyszyło zawodnikom 4. Mili Pamięci Ofiar Komunizmu. O godz. 9:30 rozpoczęliśmy uroczystą zbiórkę zawodników. Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego przez zawodników, wolontariuszy i kibiców to swoisty hołd złożony ofiarom nieludzkiego systemu komunistycznego na całym świecie. Lubelska mila pamięci to jedyny tak bieg w Polsce. Na dystansie o długości 1609 m rywalizowano w dwóch grupach biegowych. Pierwsza grupę stanowili uczniowie lubelskich szkół podstawowych w towarzystwie rodziców i opiekunów. Po nich na starcie stanęli uczniowie szkół ponadpodstawowych. Bieg ukończyło kilkaset osób. Wyniki: [link tutaj ]

Od samego startu trwała ostra rywalizacja sportowa. Wielu zawodników biegło wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami. Warto podkreślić, że właśnie taka formuła biegu: wspólnego, wielopokoleniowego, rodzinnego, aktywnego wypoczynku przyświeca Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin”, która jest pomysłodawcą i głównym organizatorem imprezy.

Bieg odbywa się od 2016 roku. Jest drugim biegiem w corocznej Lubelskiej Biegowej Triadzie Pamięci, którą w czerwcu otwiera Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”, a zamyka Nocna Mila Niepodległości w dn. 11 listopada.  Organizatorem jest Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”. Współorganizacja Kuratorium Oświaty w Lublinie, IPN Oddział Lublin, Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”.

Nasza impreza sportowa związana jest z historią i pamięcią o bohaterach podziemia antykomunistycznego. W szczególności pamiętamy o tych, którzy walczyli i ginęli na Lubelskiej Ziemi. Bieg pamięci o roku gromadzi pół tysiąca biegaczy – uczniów od 4 klasy szkoły podstawowej po szkoły ponadpodstawowe. To dla nich jest ta lekcja historii, połączona z popularyzacją rodzinnego i prozdrowotnego stylu życia. Oprócz klasyfikacji indywidualnej w kategorii uczniów, rodziców i nauczycieli, nagradzamy najliczniejszą reprezentację szkół podstawowych i ponadpodstawowych złożonej z uczniów , rodziców i nauczycieli.  W tym roku puchar z rąk Przewodniczącego Lubelskiej „Solidarności” Mariana Króla i Prezesa Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin” Marka Wątorskiego otrzymały Szkoła Podstawowa nr 28 z Lublina i VI Liceum Ogólnokształcące z Lublina.

Na mecie każdy z uczestników otrzymał medal z wizerunkiem ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Medal został przygotowany przez Lubelski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Otwiera on kolekcję medalową bohaterów  podziemia antykomunistycznego. Za rok upamiętnimy w ten sposób kolejnego żołnierza walczącego na Lubelszczyźnie.

Organizacyjnie wypadliśmy na medal. Stała współpraca fundacji z wolontariatem szkolnym przynosi wymierne efekty. Dzięki zaangażowaniu uczniów z Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lublinie pod kierownictwem wychowawcy Macieja Powały-Niedźwieckiego i uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie pod kierownictwem Daniela Kisiewicza impreza stała na najwyższym poziomie. Elektroniczne zapisy z pomiarem czasu przez firmę Ultimasport , obsada sędziowska, numer startowy z chipem i oznakowanie trasy wraz z aranżacją strefy startu i mety to podstawa udanej imprezy biegowej. Tak było u nas 21 września. Dziękujemy że byliście z nami.

Bieg zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Gminy Lublin. Patronat honorowy: Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk. Patronat medialny: TVP 3 Lublin, Radio Lublin, Kurier Lubelski i Tygodnik Nowy Tydzień.

 

Linki do fotogalerii: galeria 1 galeria 2 galeria 3 galeria 4

Relacja video do obejrzenia pod tym linkiem