Jedyny taki bieg w Polsce i na świecie tylko w Lublinie. Symboliczna Mila Pamięci Ofiar Komunizmu organizowana jest od 2016 r. w okolicach rocznicy 17 września 1939 r., czyli daty napaści ZSRR na Polskę podczas II wojny światowej. Pomysłodawcą i organizatorem biegu jest Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”. Współorganizatorzy: Kuratorium Oświaty w Lublinie, IPN Oddział Lublin i Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”. Zadanie Lubelska Biegowa Triada Pamięci jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu Ministra Sportu w ramach zadania „Sport dla wszystkich  Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”.

Celem biegu jest upamiętnienie w sportowy sposób ponad 170 milionów ofiar bestialskiego systemu komunistycznego na całym świecie w tym ofiar poniesionych przez naród polski walczący o wolność naszej Ojczyzny. Rok rocznie na medalu ukończenia biegu upamiętniamy bohatera podziemia antykomunistycznego szczególnie związanego z działalnością zbrojną na Lubelszczyźnie. Była to wyjątkowa walka prowadzona na Ziemi Lubelskiej która dała całej Polsce , świadectwo czynnego sprzeciwu wobec bolszewickiego terroru przyniesionego na sowieckich bagnetach.

Zawody posiadają profesjonalne przygotowanie trasy, zapisów elektronicznych, systemowego pomiaru czasu. Trasa prowadzi alejkami parku na  dystansie jednej mili lądowej (mila olimpijska) o długości 1609 m. o różnym ukształtowaniu terenu. Obstawę biegu zapewniają wolontariusze  Solidarności. Bieg posiada międzypokoleniowy charakter, jest to swoista sztafeta pokoleń mieszkańców naszego miasta i regionu. Zawody skierowane są do uczniów szkół podstawowych kl. V-VIII oraz  szkół ponadpodstawowych. Do startu razem z uczniami zapraszamy rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wspólnie możecie podczas biegu , integrując  środowisko placówki, tworzyć reprezentację szkoły.

8. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu odbędzie się 9 września 2023 r. w Ogrodzie Saskim w Lublinie.

UWAGA: Obowiązuje limit 555 zawodników. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy pod linkiem: ZAPISY Do pobrania: 

REGULAMIN

PROGRAM