Nakręcamy Lublin na „Lubelski Lipiec 1980”. Zapraszamy do udziału!

Od wielu lat nasza Fundacja wspólnie z Regionem Środkowo-Wschodnim NSZZ „Solidarność” zajmuje się upamiętnianiem wydarzeń, które określane są w historiografii jako „Lubelski Lipiec 1980”. Historycy wyrażają zgodną opinię, że to było jedno z najważniejszych wydarzeń na Lubelszczyźnie w powojennej historii Polski. W okresie od 8 do 25 lipca przeciwko władzom PRL zaprotestowało ponad 50 tysięcy osób ze 150 zakładów pracy.

W tym roku obchodzimy 39. rocznicę tych wydarzeń. W związku z tym, zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Ogrodu Saskiego w Lublinie, w sobotę 13 lipca, w godz. 13:00 – 16:00. Tego dnia, będzie można wziąć udział w grze miejskiej oraz podzielić się wspomnieniami o „Lubelskim Lipcu”. Spotykamy się pod namiotem Solidarności, w pobliżu woliery z pawiami 🙂

Gra miejska dedykowana jest zarówno dzieciom jak i dorosłym. Na jej torach będzie można spotkać postaci związane z „Lubelskim Lipcem” oraz z Unią Lubelską. Na graczy czekać będą miłe upominki. Starsi mieszkańcy Lublina i okolic będą mogli dodatkowo opowiedzieć swoją historię związaną z „Lubelskim Lipcem”. Wydarzenia te, był dokonaniem wielu tysięcy zwykłych ludzi, którzy wciąż żyją obok nas. Chcielibyśmy, aby ich wspomnienia nie uległy zapomnieniu.

Staramy się przypominać o wydarzeniach z „Lubelskiego Lipca” w sposób atrakcyjny i nowoczesny. Mamy nadzieję, że taka forma upamiętnienia zachęci Lublinian do aktywnego poznawania historii miasta i zaangażowania się w jego życie kulturalne. Udział w grze miejskiej jest oczywiście bezpłatny. Zadania jest współfinansowane ze środków Miasta Lublin, w ramach programu Miasto Kultury. Ma charakter cykliczny i będzie kontynuowane w kolejnych latach. Zapraszamy wszystkich do udziału!