Na przekór grudniowej nocy – polecamy nowy film dokumentalny w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Film „Na przekór grudniowej nocy” to dokument oparty na wspomnieniach działaczy Solidarności, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń w regionie lubelskim. Powstał w związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 XII 1981 r. Przedstawia nowe i mało znane fakty z tego okresu oraz zawiera nieznane materiały archiwalne. Film ma na celu upamiętnienie osób, które stawiały opór represjom i podejmowały walkę o wolności obywatelskie.

W realizacje filmu zostało zaangażowanych wielu specjalistów z dziedziny filmografii i historii. Za produkcję odpowiada TVP Lublin oraz Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”. Scenariusz, reżyserie i montaż wykonali Magdalena i Rafał Kołodziejczyk. Film był konsultowany z pracownikami archiwów i historykami. W filmie wystąpili działacze Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele opozycji demokratycznej w PRL., m.in: Włodzimierz Blajerski, Janina Szymajda, Lech Ciężki. Komentarza historycznego udzielił prof. Mieczysław Ryba. Do filmu zaangażowane zostały oryginalne pojazdy z okresu PRL oraz grupa rekonstrukcji historycznej odtwarzająca sposób działania ZOMO.  Wykorzystano materiały archiwalne m.in. z archiwum TVP3 Lublin, archiwum Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, archiwum Agencji Focus, archiwum IPN oraz udostępnione materiały archiwalne ze zbiorów osób prywatnych (byłych działaczy antykomunistycznych). Realizację filmu wpierały również instytucje takie jak Komenda Wojewódzka Policji, IPN, Burmistrz Poniatowej oraz wiele osób prywatnych. Nasza Fundacja była współtwórcą filmu. Był on już emitowany na antenie TVP3 Lublin 8 stycznia 2022 r. o godz. 19.00, oraz na antenie TVP Historia 19 stycznia 2022 o godz. 17.55. i zapewne będzie jeszcze powtarzany przy okazji kolejnych rocznic. Produkcję filmu wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

„Produkcja filmu pt. „Na przekór grudniowej nocy”, powstałego z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego jest współfinansowana przez Bogdankę, Spółkę wspierającą zrównoważony rozwój Lubelszczyzny”.