Lubelski Bieg Niepodległości – wyniki

Lubelski Bieg Niepodległości odbył się w Lublinie już po raz 8 i przyciągnął rekordową liczbę zawodników, którzy w ten sposób postanowili uczcić 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Trasa na dystansie 1609 metrów (mila lądowa) została wyznaczona na terenie Ogrodu Saskiego. Jak mówili uczestnicy – „Nie chodzi o rywalizację, tylko o to, żeby pobiec i pamiętać o bohaterach, którzy oddali za nas życie. Biegnę dla przyjemności. Chcę upamiętnić ten ważny dzień dla każdego Polaka” – mówili biegacze. To wyjątkowe biegowe spotkanie zgromadziło uczniów szkół podstawowych, ponad ponadpodstawowych, rodziców i nauczycieli. Rywalizowali w 7 kategoriach biegowych kobiet i mężczyzn. Zdobywcą pucharu najliczniejszej reprezentacji szkolnej została szkoła podstawowa nr 28 z Lublina WYNIKI. Na mecie każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal z wizerunkiem Masztu Niepodległości na rondzie Romana Dmowskiego w Lublinie. Projektodawcą i realizatorem masztu jest Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin” .

Lublin jest szczególnym miejscem w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości — to tu w listopadzie 1918 roku powstał pierwszy, w pełni niezależny od zaborców, polski rząd.

„ Upamiętniamy Biegiem Niepodległości 105. rocznicę naszej niepodległości, ale też tych wszystkich, którzy dołożyli do niej swoją cegiełkę. Pamięć o pokoleniach Polaków, które przez 123 lata, kiedy Polski nie było na mapie Europy, walczyły o niepodległość jest wiecznie żywa – zaznacza Marek Wątorski, prezes zarządu Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin”.

Więcej zdjęć na Facebook: album 1, album 2, album 3 oraz film promocyjny.

 

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”.

Wydarzenie finansowane przez Ministra Sportu i Turystyki   w ramach Programu „Sport dla Wszystkich”.

Organizator: Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”, Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”

 

Współorganizacja: IPN Oddział Lublin i Lubelski Kurator Oświaty

Patronat honorowy: Minister Sportu i Turystyki, Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin

Patronat medialny: Radio Lublin, TVP3 Lublin, Kurier Lubelski, Radio Centrum, Tygodnik Solidarność