Kolejna, XXVIII edycja Biegu Solidarności już za nami

Wszystkie obawy i panujący niepokój organizatora przez ostatnie miesiące czy impreza wystartuje zostały rozwiane o godz. 7:45 w centrum Lublina. Przed Biegiem minister edukacji i nauki  Przemysław Czarnek, wraz z przewodniczącym zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marianem Królem, radnym Tomaszem Pituchą oraz reprezentacją młodzieży złożyli kwiaty pod tablicą księdza Jerzego Popiełuszki. Przybywające do strefy startu kolejne grupy biegaczy, uczniów szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i studentów wyznaczały upływający czas powitań do pierwszego strzału startera o godz. 8:00.  W pierwszej linii biegu zobaczyliśmy też przedstawicieli firm i NSZZ „Solidarność” którzy zostali zakwalifikowani do firmowego biegu charytatywnego. Ten bieg daje również możliwość rywalizacji tym biegaczom. W ten sportowy sposób upamiętniamy wydarzenia  „Lubelskiego Lipca” które otworzyły Polską drogę do Wolności w 1980 roku. A potem był sierpień na Wybrzeżu i Śląsku. Tradycyjnie biegamy na dystansie 2300 metrów z metą na stadionie miejskim. Sygnał do startu biegu młodzieży i studentów dał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek: „Wszystko jest dzisiaj wspaniałe i pogoda idealna do biegu, i dzieci oraz młodzież, które zgłosiły się do biegu w ten sposób poprawiając kondycję, i przypomnienie Lubelskiego Lipca 80, że to się wszystko zaczęło, stąd ruszyła lawina. Wszystko się pięknie układa. To będzie piękny dzień solidarności” powiedział minister.  O godzinie 9:00 wystartowały dwa biegi 8.PKO Półmaraton Solidarności w Świdniku i bieg najmłodszych w wieku 3 latek na stadionie miejskim. W ten sposób Fundacja zrealizowała symboliczne hasło tegorocznej edycji: # Łączymy Pokolenia.

Zawodnicy biegali w specjalnie przygotowanych  pamiątkowych , bezpłatnych koszulkach

We wszystkich peletonach biegaczy , niezależnie od wieku, słychać było głosy zadowolenia – – Chcemy się sprawdzić i pobiec solidarnie. Biegam co roku od 4 lat, są fajne emocje, super koszulka i medal. Nareszcie nadarzyła się okazja, żeby pobiec w normalnych zawodach, poczuć tę atmosferę i dobrze się bawić – mówili uczestnicy biegu dzieci, młodzieży i studentów.

Każdy uczestnik po zakończeniu biegu otrzymał bezpłatny medal pamiątkowy.

28.Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” odbył się w ramach programu „Warto być Polakiem”

Prezentujemy współorganizatorów, parterów i sponsorów Biegu Solidarności

Szczególnie dziękujemy za długoletnią współpracę Lubelskiemu Kuratorowi Oświaty i Dyrektorowi Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Dzięki Państwa wsparciu Lubelska Biegowa Triada Pamięci na stałe wpisała się w kalendarz imprez biegowych z historią w tle. Słowa uznania kierujemy również do wolontariatu uczniowskiego z Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pod kierownictwem Macieja Powały-Niedźwieckiego i Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie pod kierownictwem Daniela Kisiewicza. Jesteście super. Dziękujemy.

Grupa pod kierownictwem Daniela Kisiewicza