Fundacja PGE Mecenasem filmu dokumentalnego „Mocni nadzieją – Lubelski Lipiec 1980”

Film dokumentalny „Mocni nadzieją – Lubelski Lipiec 1980” to projekt Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin” zrealizowany we współpracy z Regionem Środkowo-Wschodnim NSZZ „Solidarność” i TVP 3 Lublin, opracowany i wykonany przez duet Magdalenę i Rafała Kołodziejczyków .

Dokument opowiada o Lubelskim Lipcu 1980 roku który poprzedzał strajki sierpniowe. Fabuła produkcji nie ogranicza się jedynie do robotniczych protestów na Lubelszczyźnie w 1980 roku, ale sięga głębiej do wydarzeń znacznie bardziej historycznie odległych, stanowiących fundament dążenia ludzi Lubelszczyzny do odzyskania wolności i suwerenności Ojczyzny. Autorzy przypominają historię, która przez lata kształtowała ducha narodu, w tym niepojęte, nadprzyrodzone zjawisko, znak duchowy z niebios związany z tzw. Cudem Lubelskim w katedrze w roku 1949 i późniejszą walką komunistów z Kościołem Katolickim. Obrazy walki władz komunistycznych, późniejszego PZPR-u z polskim podziemiem niepodległościowym od 1944 roku, pierwsze odważne wystąpienia robotnicze przeciwko władzy komunistycznej – poznański Czerwiec 56r., Gdynia 1970r., i Radom 1976. Fabuła filmu ukazuje wielką rolę duchowych przywódców narodu, Biskupa Lubelskiego, Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego i znaczenie wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Naród który „się obliczył” podczas pierwszej pielgrzymki   Jana Pawła II w 1979 roku do Polski , słowami papieża rozbudzony do odwagi,  poruszył i wzburzył lawinę wolności na Lubelszczyźnie i w bezkrwawym  proteście doprowadził do powstania NSZZ „Solidarność”.

Znaczenie rangi wydarzeń Lubelskiego Lipca w 1980 r. zasługuje na swoje miejsce w historii Polskiej drogi do Wolności. Podpisanie pierwszego porozumienia komunistów z robotnikami w PRLu-u miało miejsce w WSK PZL Świdnik 11 lipca 1980 r. , strajk generalny w Lublinie 18 lipca 1980 r. z całkowitym zatrzymaniem komunikacji  i jego późniejsze konsekwencje miały decydujące znaczenie dla sukcesu pokojowych protestów prowadzonych w sierpniu i wrześniu w Polskich zakładach pracy. Ten festiwal „Solidarności” zakończył wprowadzony bezprawnie przez Jaruzelskiego stan wojenny 13 grudnia 1981 roku.

Film był emitowany na antenie TVP 3 Lublin oraz jest dostępny do obejrzenia pod tym linkiem

Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin” składa podziękowania Partnerom:

Marszałkowi Województwa Lubelskiego

LW „Bogdanka” S.A

Grupie Azoty Puławy

Mecenasowi filmu:

Fundacji PGE

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości