6. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu – wyniki i galeria zdjęć

W sobotę 11 września w Parku Ludowym w Lublinie została rozegrana 6. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu. Impreza odbyła się w ramach Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”, zadanie realizowane dzięki wparciu  Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Na starcie pojawiło się ponad 500 uczestników, którzy rywalizowali w 5 grupach.

W imprezie razem z uczniami wystartowali rodzice, opiekunowie i nauczyciele, którzy wspólnie tworzyli reprezentacje swoich placówek szkolnych. Zmagania odbywały się w pięciu grupach: szkoły podstawowe (klasy 4-6), szkoły podstawowe (klasy 7-8), szkoły ponadpodstawowe oraz nauczyciele i rodzice. Uczestnicy otrzymali na mecie medal do kolekcji bohaterów podziemia antykomunistycznego z wizerunkiem i biografią kapitana Zdzisława Brońskiego „ps „Uskok”. Na zwycięzców w poszczególnych kategoriach miejsca 1-3 czekały nagrody a najliczniejsze reprezentacje szkolne otrzymały puchary i pakiety edukacyjne IPN Oddział Lublin.

Zobacz galerię

Triumfatorami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali: klasy 4-6 szkoły podstawowe – Wiktoria Nocuń i Krystian Augustyniak (oboje SP 18 Lublin), klasy 7-8 szkoły podstawowe – Maja Nowakowska (SP 28 Lublin) i Jakub Gościński (SP 51 Lublin) oraz szkoły ponadpodstawowe – Kamila Furtak (ZSO nr 2 Puławy) i Maciej Cegiełko (I LO Lublin). Z kolei w kategorii rodzic-nauczyciel zwyciężyli Iwona Strażyc (ZSO nr 1 Puławy) i Daniel Osiński (SP 28 Lublin) – szkoły podstawowe oraz Marta Pietrow (Technikum Energetyczno-Informatyczne w Lublinie) i Dawid Duda (VII LO Lublin) Wyniki

W kategorii szkoła podstawowa najliczniejszą reprezentację wystawiła Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie, natomiast wśród szkół ponadpodstawowych Technikum Energetyczno-Informatyczne w Lublinie mówi Marek Wątorski, Prezes Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin” organizator biegu.

Symboliczna Mila Pamięci Ofiar Komunizmu organizowana jest od 2016 r. w okolicach rocznicy 17 września 1939 r., czyli daty napaści ZSRR na Polskę podczas II wojny światowej. Pomysłodawcą i organizatorem biegu jest Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”, natomiast współorganizatorami: Kuratorium Oświaty w Lublinie, IPN Oddział Lublin i Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”.

Celem biegu jest upamiętnienie w sportowy sposób ponad 170 milionów ofiar bestialskiego systemu komunistycznego na całym świecie w tym ofiar poniesionych przez naród polski walczący o wolność naszej ojczyzny.