36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Jak co roku nasza Fundacja we współpracy z Regionem Środkowo-Wschodnim NSZZ „Solidarność“ przypomina w Lublinie tragiczne wydarzenia z 13 XII 1981r. Przygotowaliśmy pakiet wydarzeń edukacyjnych które pokażemy w okresie od 7 grudnia do 20 grudnia br.

  1. Na placu Łokietka stanie ekspozycja historyczna. Dowiecie się jak władza reżimowa PRL-u walczyła ze społeczneństwem które dzięki wydarzeniom „Lubelskiego Lipca 1980“ i zwycięstwu Solidarności przeciestawiło się władzy komunistycznej PRL z centrum dowodzenia na Kremlu.
  2. W siedzibie Fundacji, Lublin , Królewska 3 ,niski parter będziecie mogli zobaczyć wystawę edukacyjną znaczków poczty podziemnej z okresu stanu wojennego. Wystawa udostępniona Fundacji przez Muzeum Zamojskie. Dziękujemy za pomoc w aranżacji wystawy Młodzieżowemu Domowi Kultury nr 2 w Lublinie.
  3. 13 grudnia pod bramą główną dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych odbędzie się rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń pacyfikacji demonstracji robotniczej przez oddział ZOMO przy użyciu pojazdów z epoki PRL-u.

 Wydarzenia edukacyjne zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku.